Stilla veckan och Unionskyrkan i Estland | v. 13

Jesus Kristus, vi vill hålla oss nära dig under stilla veckan. Förbarma dig över oss och över systrar, bröder, barn och äldre som är mitt i sitt via Dolorosa, smärtans väg.  

Så att vi på påskdagen kan glädja oss med hela din kyrka och ropar ut att Kristus är uppstånden! Vi ber att uppståndelsens glädje ska bulta i våra hjärtan och ge mod och hopp i den tid som är vår. Gud, gör oss glada och djärva i vardagens arbete för ditt rike!  

Gud, vi ber för Unionskyrkan i Estland och det sociala arbete som bedrivs genom Friend to Friend. Tack för engagerade medarbetare i projekt och secondhand-butiker.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.