Stort intresse för försoning

Många intresserade valde att sluta upp till Equmeniakyrkans samtalsdag om försoning i Betlehemskyrkan i Göteborg den 17 december.

- Det blev en bra dag, många fick prata och också ställa frågor. Det känns viktigt att ha den här typen av teologiska samtal, och det kommer vi också att fortsätta med framöver, säger kyrkoledare Lasse Svensson.

forsoning.3268Många intresserade valde att sluta upp till Equmeniakyrkans samtalsdag om försoning i Betlehemskyrkan i Göteborg den 17 december.
– Det blev en bra dag, många fick prata och också ställa frågor. Det känns viktigt att ha den här typen av teologiska samtal, och det kommer vi också att fortsätta med framöver. För att bättre förstå varandra är det viktigt att vi möts, säger kyrkoledare Lasse Svensson.

Här kan du se sändningen från Betlehemskyrkan och också läsa Sändarens och Världen Idags artiklar från samtalsdagen.