Svensson: Vi är en del av den världsvida ekumeniska kyrkorörelsen

När Equmeniakyrkan bildades för drygt elva år sedan var det som ett uttryck för en längtan att svara JA på kallelsen som Gud och samtiden sträcker oss. Vi ville våga stegen mot framtiden igen och bygga en kyrka för vår tid och samtidigt vara stolta förvaltare av de traditioner vi bär i våra rötter. Equmeniakyrkan är en del av den världsvida och ekumeniska kyrkan, den som finns i hela den bebodda världen, den som alla kristna bekänner som helig, universell och apostolisk. Mer om detta skriver kyrkoledare Lasse Svensson i veckans Perspektiv.

Varje vecka skriver våra kyrkoledare Lasse Svensson, Karin Wiborn, Joakim Hagerius och Equmenias generalsekreterare Carin Dernulf om frågor som de tycker är viktiga just nu under rubriken Perspektiv i tidningen Sändaren.