Thursdays in Black
På torsdag klär jag mig i svart i solidaritet för alla de kvinnor och män som trots våldets härjningar ändå lyckats att komma tillbaka till livet…
Publicerat 27 februari, 2014
Observera
Denna text publicerades första gången den 27 februari, 2014. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Kampanjen Thursdays in Black startades av Kyrkornas Världsråd (KV) på 1980-talet som en stillsam protest mot sexualiserat våld mot kvinnor och våldtäkter – speciellt i krig och konflikt.
I samband med den senaste generalförsamlingen i Busan i november 2013 så väckte KV nytt liv i kampanjen och utlyste torsdagen under konferensen som en dag att klä sig i svart.
Kampanjens mål är att vi alla motverkar attityder som orsakar våld och våldtäkter. Idag är detta mer aktuellt än någonsin. Frågan om ett ”nej” är ett ”nej” är alltid aktuell. I många länder finns fortfarande en ålderdomlig syn på kvinnans sexualitet som mannens egendom och i Uganda så har presidenten nyss skrivit på en lag som kan ge livstids fängelse för en HBTQ-person. Liknande lagar finns i andra länder som t ex Nigeria.
Att våldtäkt används som ett vapen i konflikt är allmänt känt, men fortfarande så räknar man knappast in samhällskostnaden för detta förödande vapen när man ska beräkna kostnaden för världens vapenhandel.
På torsdag klär jag mig i svart i solidaritet för alla de kvinnor och män som trots våldets härjningar ändå lyckats att komma tillbaka till livet. Men också för alla de kvinnor och män, barn och unga som dukat under på vägen. Attityden att förändra världen börjar hos oss själva.
”Livets Gud – led oss till rättvisa och fred” (WCC Busan 2013)
Gunilla Ikponmwosa
Vill ni som kyrka beställa knappar?
Du kan nu ge konkret stöd till Equmeniakyrkans insamling för Kyrkornas Världsråds arbete med att utrota våldet, framförallt mot kvinnor men på längre sikt våldet i alla dess former. Kampanjknappar finns att beställa hos vår distributör Tingstad Papper och levereras i påse med 10 st i varje samt 5 bokmärken med information (samma text som återfinns på vår hemsida). Varje påse kostar 100 kr plus adm avgift. Beställningen kan enklast göras via Tingstad webshop Enskilda personer som inte har inloggningsuppgift dit kan få hjälp via Sara Johansson (031-7072070).
Kanske vill ni ha med knappar vid aktiviteter i kyrkan, samlingar för daglediga, i ungdomsgruppen, med konfirmander, i skolor m.m. under hösten och sälja för en tjuga eller valfri högre summa. De extra pengar ni då samlar in skickar ni som gåva direkt till Equmeniakyrkan bg 900-3286, ange konto 43150 Kyrkornas Världsråd.
