Tro och utveckling i förtryckets Burma

Observera

Denna text publicerades första gången den 4 juni, 2010. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Shwedagonpagoden i Yangon reser sig guldgimmande drygt 100 meter upp i luften. Denna buddistiska helgedom finns på ett gigantiskt tempelområde med ett otal tempel, de flesta dekorerade med guld och ädelstenar. Mitt på området reser sig den helt och hållet guldbelagda pagoden som förvarar några hårstrån från Budda – Prins Siddhartha. Pagodens skönhet står i bjärt kontrast till de trasiga gatorna och smutsen som finns överallt och de ständiga elavbrotten – en miljö som påminner mig om huvudstaden i Kongo – Kinshasa. Hos folket finns dock en stor genorositet och driftighet. På många håll i huvudstaden Yangon finns det teologiska högskolorskolor. Bland minoritetsfolken finns många kristna, inte minst baptister. Varje folkgrupp har sitt eget baptistsamfund, men tillsammans hör de till Myanmar Baptist Convetion – ett samfund med 1,5 miljoner medlemmar i ett land med 60 miljoner invånare. De statliga högskolorna och universiteten fungerar dåligt eftersom staten då och då stänger dem. Det är ju här som motståndet är som störts mot militärjuntan och de militära ledarna är ofta outbildade bondpojkar (-gubbar) som föraktar bildning. I det läget har de kristna universiteten och högskolorna startat även utbildningar i icke teologiska ämnen för att göra det möjligt för kristna och andra att få en ordentlig utbildning. Staten har inte erkänt dessa utbildningar, men de har akademisk ackreditering från internationella universitet vilket gör att studenterna kan få jobb både i landet och utomlands efter avslutade studier. De ungdomar som utbildas här är landets hopp och framtid. Det finns en oerhört stark tro och drivkraft hos dessa kristna. Låt oss be för fred och frihet för folken i Burma. När den dagen kommer finns det en stor skara utbildade kristna och andra som Gud kan använda för att på nytt bygga upp detta sargade land.