Ungdomsledare i Equmeniakyrkans församlingar och systerkyrkan FIEIDE i Spanien | v. 12

Gud, vi tackar och ber för alla ungdomsledare runtom i vårt land som varje vecka möter barn, ungdomar, ledare och föräldrar. Ge dem kraft, mod, hopp och glädje i sitt arbete. Vi ber för Ungdomsledarutbildningen och vi ber också för Kallelsedagarna på Campus Bromma.  

Gud, vi ber för det som vår systerkyrka FIEIDE i Spanien står i just nu och för våra vänförsamlingar. Vi ber för de platser som har ett särskild fokus på församlingsplantering. Hjälp oss att tillsammans nå fler med evangeliet.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.