Uppdatering: Oyacachi, Ecuador

Observera

Denna text publicerades första gången den 16 juli, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

För snart tre veckor sedan drabbades samhället Oyacachi i Ecuador av en naturkatastrof. Efter långt tids regn rasade delar av bergsväggarna som omger samhället och stora lerfloder flödade ner över samhället. Förstörelsen var stor och förödande.

8 juli 2

Förbundskyrkan i Ecuador (IPEE) – Equmeniakyrkans samarbetskyrka – har en stor och aktiv församling i Oyacachi. Majoriteten av samhällets invånare är medlemmar och aktiva i församlingen. IPEE och dess Stiftelse för samhällsutveckling (FACE) agerade direkt på nödsituationen. (Se tidigare blogginlägg.)

Vad har hänt den senaste veckan?

Fortfarande är det mellan 200 till 250 människor från Oyacachi som sover i IPEE:s kyrka i grannbyn San Antonio de la Paccha. Förutom att sova där så äter de också mat där. Mat som förbereds gemensamt för alla övernattande.

8 juli 3

På samma sätt tillagas lunch gemensamt i Oyacachi. Här står invånare i kö för att få lunch.

16 juli 1

Arbetet med att ta bort leran och jorden från vägarna har påbörjats.

Samarbetet mellan FACE och statliga myndigheter är mycket gott. Gemensamma planeringsmöten genomförs. Fördelning av arbetsuppgifter görs. I samtalen har det kommit fram att en analys görs av om Oyacachi helt kommer att behöva flytta. Det är Oyacachis läge med berg runtomkring och troliga dolda sprickor i marken som gör att detta nu utreds. Oyacachibornas svar på detta är att de inte vill flytta utan bo kvar på samma plats.

Equmeniakyrkan har skickat ett första ekonomiskt stöd och likaså IPEE:s samarbetskyrka i USA (Evangelical Covenant Church). Dessa pengar har hittills främst använts till livsmedel för den gemensamma matlagningen i kyrkan i San Antonio de la Paccha och vid lunchen i Oyacachi.

IPEE:s församlingar runtom i Ecuador har svarat upp på Oyacachis behov på ett otroligt sätt. Madrasser, filtar, kläder, mat och leksaker har samlats in och transporterats upp till Oyacachi. Församlingarna i närheten har gjort det, församlingar i huvudstaden Quito har gjort det och likaså församlingar i kuststaden Guayaquil har gjort det. Nu åker en bil från Montecristi/Manta upp till Oyacachi med ihopsamlat stöd från församlingar och företag.

8 juli 1

IPEE och FACE fokuserar också på det andliga stödet. Pastorer och medlemmar från andra församlingar tar sig upp till Oyacachi och till San Antonio de la Paccha för att fira gudstjänst tillsammans. Hembesök i Oyacachi genomförs. Ovan ses IPEE:s missionsföreståndare Henry Burbano be tillsammans med syskon i Oyacachi.

Du kan också be för Oyacachi och dess invånare. Gör mycket gärna det!

Vill du ge ett ekonomiskt bidrag till hjälp- och uppbyggnadsarbetet i Oyacachi? Sätt in din gåva på Equmeniakyrkans plusgiro 90 03 28-6. Märk insättningen ”Katastrof Ecuador”.

/ Ulrika Morazán
Samordnare Latinamerika