Utbildningsdag om konvertiter i asylprocessen

Torsdagen den 11 maj arrangerar Sveriges kristna råd (SKR) och Karlstad Stift en högaktuell utbildningsdag om konvertiter i asylprocessen. Utbildningen riktar sig främst till präster och pastorer och andra i lokala kyrkor som möter personer som vill konvertera till kristendomen under asylprocessen.

Inbjudan till utbildningsdag om konvertiter i asylprocessen

Torsdagen den 11 maj arrangerar Sveriges kristna råd (SKR) i samverkan med Karlstad Stift en högaktuell utbildningsdag om konvertiter i asylprocessen. Utbildningen riktar sig främst till präster och pastorer och andra i lokala kyrkor som möter personer som vill konvertera till kristendomen under asylprocessen.

Datum: Torsdag 11 maj, 2017
Plats: Sunne församlingshem, Sunne
Tid: 9.00–16.30

Ladda ner inbjudan och preliminärt program

Anmäl dig senast 8 maj.

Mer information
Inga Johansson
samordnare för Kyrkan i samhället
inga.johansson@equmeniakyrkan.se
08-580 031 81
076-505 31 81