Utmana, uppmuntra och utrusta din styrelse

Equmeniakyrkan och equmenia i region Väst och Öst inbjuder till styrelseutbildning för att uppmuntra, utmana, utbilda och utrusta ledningar, styrelser och ideellt ansvariga i församlingar och föreningar.

Observera

Denna text publicerades första gången den 15 januari, 2016. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

 

Team-Building-Activities-Redbooth-v2

Equmeniakyrkan och equmenia i region Väst och Öst inbjuder till styrelseutbildning för  att uppmuntra, utmana, utbilda och utrusta ledningar, styrelser och ideellt ansvariga i församlingar och föreningar

  • Att vara ett andligt ledarskap
  • Att vara en god arbetsgivare
  • Att leda i med- och motgång
  • Att finna sin identitet i Kristus och i vår kyrka
  • Att forma och leda en kyrka för hela livet i vår tid

 

Välkommen önskar Peter Bernhardsson och Tomas Hammar. Mer om utbildningen kan du läsa här.