Välsignat nytt år och den globala ekumeniken | v. 1

Gud, vi tackar och ber för det nya året. Vi ber om din välsignande närvaro i Equmeniakyrkans arbete, allt vi gör tillsammans för att dela tro och liv, i Sverige och runt om i världen. Vi ber idag också för Vinterkonferensen för medarbetare i Equmeniakyrkan som börjar i morgon.  

Gud, vi ber för alla de sammanhang runt om i vår värld där människor arbetar för att lindra nöd och återställa skapelsen. Vi tackar och ber för alla dem som Equmeniakyrkan får samarbeta med för att dela evangelium och ber också för insamlingen till det internationella arbetet.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen 

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag morgon. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.