Var med i den Digitala Psalmkören i P1 & P2

Observera

Denna text publicerades första gången den 30 mars, 2021. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

p1 och p2 valborgskör

Sveriges radio bjuder in till en digital psalmkör som sjunger psalm 285, ”Det finns djup i Herrens godhet”. Alla som vill är välkomna att skicka in sina bidrag. Hundra sångare får vara med i en stor kör i radio och i en kollagevideo i SR’s sociala medier. Gå in på länken nedan för mer info om hur du kan delta med din stämma. Sista dag är 6 april så ta chansen redan idag!

sverigesradio.se/artikel/sjung-i-sveriges-radios-psalmkor

Kersti-Esselwall-smars
Kersti Esselwall-Småars

Här kan du även lyssna på en introduktion av ”Digital psalmkör” i Andliga Sånger. I detta program finns en intervju med Kersti Esselwall-Smårs, ordförande i Sångarförbundet (ca 44 min in i programmet)!

sverigesradio.se/avsnitt/1676084