Vår systerkyrka i Belarus och för unga vuxna i våra församlingar | v. 19

Gud, vi ber för Belarus och våra syskon där. Speciellt nämner vi den svåra politiska och militära oron. Låt kyrkan fortsatt vara ett ljus för människor som lider. Tack för våra vänners trohet och uthållighet i mötet med de mest utsatta. Låt din välsignelse och kraft vila över dem.  

Jesus, tack för unga vuxna i vår närhet och i våra församlingar. Hjälp oss i Equmeniakyrkan att ta vara på längtan och glöden hos unga människor och låt församling och kyrka vara en bra och naturlig växtplats där olika generationer fördjupas och växer i tro  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.