Liten planta i jorden

Tålamod

En utvecklingsprocess tar tid, och behöver få ta tid. Därför är det viktigt med tålamod och att inte stressa på och tvinga fram ett snabbt resultat.

Vi har inte en universallösning som snabbt fixar allt – men vi tror att vi kan hitta en väg i samverkan med er. Det är viktigt att det är ni som församling som initierar och äger hela processen, och vi som stöttar med vårt utifrån-perspektiv och erfarenhet från tidigare processer. Det är era önskemål som står i centrum, och tillsammans med er kan vi hitta en väg som är dynamisk och ger resultat.

Församlingsutvecklare / handledare

Hör av dig till din närmaste församlingsutvecklare så hjälper vi er vidare.

Alf Rikner

Alf Rikner

Församlingsutvecklare Region Svealand

0706-18 87 11

alf.rikner@equmeniakyrkan.se

Anders Jonåker

Anders Jonåker

Församlingsutvecklare Region Stockholm

0709-99 69 19

anders.jonaker@equmeniakyrkan.se

Andreas Löwkvist

Församlingsutvecklare Region Svealand

0706-03 08 35

andreas.lowkvist@equmeniakyrkan.se

Bengt Åkesson

Bengt Åkesson

Församlingsutvecklare och församlingsgrundande region Syd

0705-18 78 07

bengt.akesson@equmeniakyrkan.se

Ida-Maria Brengesjö

Ida-Maria Brengesjö

Evangelist och församlingsutvecklare Region Öst

0763-57 26 85

ida-maria.brengesjo@equmeniakyrkan.se

Johanna Bjurenstedt

Johanna Bjurenstedt

Vik. regional kyrkoledare, Församlingsutvecklare Region Väst och projektledare temagrupp barn/familj

08-580 031 06

0721-43 28 70

johanna.bjurenstedt@equmeniakyrkan.se

kerstin rask lind

Kerstin Rask Lind

Församlingsutvecklare Region Mitt

kerstin.rasklind@equmeniakyrkan.se

Maria Johansson

Maria Johansson

Församlingsutvecklare Region Nord

maria.johansson@equmeniakyrkan.se

mikael-nilsson-personal

Mikael Nilsson

Församlingsutvecklare Region Väst och handläggare medarbetarenheten

0765-01 17 83

mikael.nilsson@equmeniakyrkan.se

Per Knutsson

Per Knutsson

Församlingsutvecklare Region Mitt

0765-05 31 25

per.knutsson@equmeniakyrkan.se

Ulrika Magnusson

Församlingsutvecklare Region Väst

0703-62 06 88

ulrika.magnusson@equmeniakyrkan.se