Vi har ställt om!

Info om Corona

Den 26 maj möttes ungefär tjugo församlingar på ett webmöte för att samtala om hur vi anpassat vår församlingsverksamhet efter Corona. Alla regiondelar var representerade vilket kändes extra roligt, från Östhammar i söder till Östersund i norr. Vi fick höra om oro och glädje. Om församlingar som stängt ned allt för att skydda riskgrupper och församlingar som inspirerats till nya sätt att mötas. Om längtan efter att få ses igen och om möjligheten att söka sig närmre Gud.

Här följer en enkel sammanställning av olika sätt att ändra på sin verksamhet utifrån rådande omständigheter. Sammanställningen bygger dels på vad som kom fram vid den regionala webträffen och dels på andra observationer. På en del ställen står en ort eller församling där man prövat just den ”metoden”. Hör gärna av dig till sara.lofstedt@equmeniakyrkan.se om du vill veta mer och få kontaktuppgifter.

”Ordinarie” verksamhet”Omställd” verksamhet”Nya verksamheter”
Gudstjänster  Websända hela gudstjänster med eller utan ”publik” (ex Gävle) Websänd enkel andakt (ex Östervåla) Utegudstjänst (ex Östervåla, Rättvik) Hänvisa till andras websända gudstjänster Pastor skriver en predikan som finns att ladda ner på hemsidan (ex Arbrå)  Distansmiddagskyrka – söndagskvällsträff över webben med middag och gudstjänst. (ex Söderhamn)
KyrkkaffeVia webben (ex Tierp) Medhavd kaffekorg 
BönesamlingarVia webben Utomhus 
Bibelstudier  Via webben Via telefon (ex Östervåla) Utomhus 
Styrelsemöten mmVia webben (ex Östhammar) 
Språkcafeer   Enkelt café/mötesplats utomhus i sommar (ex Sundsvall)
Samtalsgrupper”Träff vid bönhusknuten” (ex Hållnäs-Skärplinge) 
Cellgrupper/ hemgrupperVia webben 
AlphaVia webben (se Alphas hemsida för idéer) 
Ungdoms-verksamhetSe Equmenia 
FörsamlingsmöteVia webben (ex Arbrå) 
Andra mötesplatser   Prat och promenad (ex Östervåla)
  ”öppen kyrka” (ex Åsängekyrkan Valbo)
  Telefonkedjor till äldre (ex Uppsala)
  Ringa runt till 70+-are
  Hjälp att handla och gör ärenden
  Reflektionsvandring (ex Arvika)
  Påskkalender, bibelberättelser illustrerade med legofigurer på webben (ex Tierp)  
  EPA-träffar utomhus (ex Rättvik)