Wiborn: Att gudstjänst pågår är ett hoppets tecken.

Yohanna Katanacho, baptistteolog från Nasaret, delade sin bön med Europas baptister när beskedet om vapenvila kom: Tack för eldupphör, vi ropade på barmhärtighet och du visade medkänsla över miljontals av människor.

Ingen vann, men många av oss förlorade vår kärlek, vår fred, vår nåd och vår mänsklighet. Eld har upphört, men förtryckande system och våldsamma handlingar fortsätter att skapa hat. Det finns ingen seger utan rättvisa, utan fred eller utan kärlek. Återupprätta oss, Gud! Må israeler och palestinier upptäcka att vi kan leva tillsammans och fira din godhet med varandra.

Bönen fortsätter för andliga ledare, politiska ledare, för folket i Gaza, Israel och Palestina och om försoning och kärlek. Läs hela artikeln på länken nedan till Sändaren.

Varje vecka skriver våra kyrkoledare Lasse Svensson, Karin Wiborn, Joakim Hagerius och Equmenias generalsekreterare Carin Dernulf om frågor som de tycker är viktiga just nu under rubriken Perspektiv i tidningen Sändaren.