Markus runt på 90 dagar

Publicerat 

Markus runt på 90 dagar är en bok med reflektioner kring Markusevangeliets 90 bibelavsnitt. Författarna är alla med i Equmeniakyrkan eller Equmenia. De är ung­domsledare, barn, församlingsmedlemmar, diakoner, missionsarbetare och pastorer som delat tro och tankar.

Texterna är lagom långa att läsas en per dag. Klicka på boken här intill så kan du ladda ner den som pdf.

Markus runt på 90 dagar finns även som tryckt bok. Den delades ut på kyrkokonferensen 2017. Ett nytryck görs just nu och delas ut på kommande regionfester till de som har beställt denna.

Boken finns även tillgänglig i appen Bibelstund.

Nytryck

Under sommaren fanns det en möjlighet att önska fler böcker till sin församling/förening men för att böckerna ska hinna komma i tid till regionfesterna i oktober har vi nu stängt den möjligheten. Det kommer att finnas ett litet överskott av böcker på varje regionfest för de som missat att fylla i formuläret, i övrigt hänvisar vi till pdf:en eller appen.