Plåtburkar och hjärtan
”För kärlek är vad varenda människa är skapad i och till. Längtan efter kärlek är essentiell för en människa. Hon är gjord för att älskas och bli älskad.”
Publicerat 14 februari, 2015
Observera
Denna text publicerades första gången den 14 februari, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Ändå skulle jag vilja försöka förmedla lite kärlek här. I den här bloggen. För kärlek är vad varenda människa är skapad i och till. Längtan efter kärlek är essentiell för en människa. Hon är gjord för att älskas och bli älskad. Och jag tror, på riktigt, att det finns kärlek för varenda människa.
Läs biträdande kyrkoledare Sofia Camnerins blogginlägg om alla hjärtans dag, en plåtburk och att gå kärlekens väg.
