Bilder kan göra skillnad

Observera

Denna text publicerades första gången den 5 september, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Bilder kan göra skillnad. Det är svårt att värja sig mot bilder som visar så mycket nöd och ond bråd död. Den bild som fått så många att reagera är när Aylan, 3 år, hittades död på en strand i Turkiet efter att en båt förlist över medelhavet.

Det blir nästan för mycket – samtidig tror jag att det är som tidningen Dagens ledarskribenter skriver: Om bilden inte bara väcker starka känslor världen över utan också leder till handling och förändring har Aylan inte dött förgäves.

Hur kan du och jag handla. Hur kan våra församlingar handla? Hur kan vårt land handla?

Kyrkoledare Lasse Svensson har skrivit en uppmanande och utmanande blogg: Det måste vara nog nu!

Jag hänvisar till bloggen på Equmeniakyrkans hemsida.

/Urban Erestam