En välsignelserik sommar!

sommar

”Gå ut min själ och gläd dig vid den store Gudens gåvor”.

Jag vill önska alla härliga människor, medlemmar, ledare, unga och äldre i våra församlingar och equmeniaföreningar en riktigt god och välsignelserik sommar. Jag hoppas att vi alla ska få en lagom blandning av vila, rekreation, uppbyggelse, avskildhet och gemenskap med gamla och nya vänner som vi ofta kan få i spontana möten under sommaren. Tänk om det också dyker upp tillfällen då vi kan få hjälpa en medmänniska på något sätt och vittna och berätta om vår Herre i goda samtal som drar på djupet! Då blir sommaren och semestern riktigt meningsfull. Vi ber denna sommar särskilt för alla barn, ungdomar och ledare som är på olika läger, att de ska få goda möten och minnen för livet. Vi ber också för människor som varit på flykt från krig och fattigdom och som senaste året kommit till vårt land och till platser där vi bor, att de alltmer ska finna sig till rätta och känna sig hemma i vårt vackra land. Låt oss hjälpas åt att leva och göra så att det blir en verklighet och så att Guds kärlek blir synlig.

Tomas Hammar