EQUMENIA SCOUT – VINTERTING

Vi träffas på VINTERTING den 3 – 4 februari 2023!

Vinterting är en utmanande spårning för dig som har fyllt 16 år. Tillsammans med er patrull löser ni chiffer, genomför kontroller och navigerar er i en mörk skog. I år har vinterting temat Ronja Rövardotters gåta, i den snåriga skogen omkring Dammsjöås härjar rövare, grådvärgar och kanske en och annan vildvittra.

Ni bär all er packning inklusive sovgrejer och mat. Maten ska räcka för kvällsmat och frukost. Ni får lunch på lördagen. Packa också med ert tält, presenning eller liknande utrustning som gör att ni kan slå läger någonstans i skogen under natten.

Ni behöver även ha med minst en powerbank.

Tänk på att vädret kan vara kallt, klä er efter rådande förhållanden.
Vi ses i skogen!

Anmälan görs via den här länken senast 2 februari 2023

https://docs.google.com/forms/d/1OO05FJapb7gkUX88ReKYdUy35lYRIw0yiCr-QuhbM2E/viewform?edit_requested=true