Equmeniakyrkan undertecknade demokratideklarationen

Lasse Svensson

Equmeniakyrkan och Equmenia skrev innan jul under demokratideklarationen.

Att värna demokratin är viktigt och behöver göras varje dag. Som samfund vill vi göra det vi kan för att visa på detta i vårt arbete. Därför var det en självklarhet att skriva under demokratideklarationen som tagits fram på uppdrag av regeringen inför firandet av demokratiåret 2021. 1921 fick både män och kvinnor rätt att rösta i Sverige och i år uppmärksammas detta på olika sätt i den nationella satsningen Demokratin 100 år.

Läs mer om demokratideklarationen och vad Equmeniakyrkan vill arbeta för: vardemokrati.se

Relaterade mål för Agenda 2030

Med "Equmeniakyrkan lämnar yttrande till regeringen kring uppehållstillstånd" bidrar vi till följande globala mål för hållbar utveckling.