Förföljelse, lidande, flykt och att vara minoritet

Publicerat 

Två hundra delgater från Mellanöstern, Centralasien och många andra länder möts denna vecka i Beirut på en kristen konferens om förföljelse, lidande, flykt och att vara minoritet. Syftet är att teologiskt bearbeta den utsatta situation som den kristna församlingen upplever i situationer av förföljelse, våld och förtryck och utsatthet.

Måndagens tema var förföljelse och lidande. Exempel gavs från Egypten, Syrien och vår missionär Batyr Nursen berättade om hur han mötte Jesus i Turkmenistan, började predika, arresterade och torterades innan han lyckades fly för sjutton år sedan. Hans och andras vittnesbörd visade på kraften i att förlåta och göra gott mot dem som förföljer.

Temat för konferensen är ”Kyrkan i förvirringens tidevarv: Att vara profetisk i situationer av motstånd”


Deltagarnan från Equmeniakyrkan: Gunilla Ikponmwosa, Batyr Nursen och Christer Daelander. Konferensen anordnas av Arab Baptist Theological Seminary – Det arabiska Baptisternas teologiska seminarium i Libanon.
Christer Daelander