Församlingen – alla generationers plats

Observera

Denna text publicerades första gången den 9 februari, 2016. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Sista söndagen i januari hade jag förmånen att få predika i Vårgårda. Temat för min predikan var ”Församlingen – alla generationers plats”. Under predikan gjorde jag ett litet test för att se hur många generationer / åldersgrupper som fanns på plats. Levi var där, han är född 2011, Karin var där som är född 1911, 100 års skillnad i samma Gudstjänst på en och samma plats. Det är respekt! Sedan fanns det personer från 1910, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 2000 och 2010 talet. Visst är det fantastiskt. Tack Gode Gud för församlingen! Där är platsen då alla generationer möts för brödsbrytandet, undervisning, bön och den inbördes hjälpen!

Med en önskan om Guds rika välsignelse över våra församlingar! /Anders Marklundimage