HCC kyrka förstörd genom brand

Observera

Denna text publicerades första gången den 28 november, 2011. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Idag på morgonen brandhärjades St Andrews Church i Pune. Beskedet kom som en chock naturligtvis, så sent som för en vecka sedan var jag själv i denna kyrka och predikade. Man talar om en total förstörelse. St Andrews Church är Hindustani Covenant Churchs största församling och kyrkan ligger granne med HCC:s kontor i Pune. Man vet ännu inte orsaken, men polisen utreder vad som hänt för tillfället. Just nu vet vi inte så mycket mer.

HCC vädjar om förbön i denna mycket svåra situation. Så låt oss innesluta HCC:s ledning och St Andrewskyrkans församling i våra förböner den kommande tiden!

Gerard Willemsen
Regionsekreterare Europa och Asien