Hjälparbete i Iwate, Japan

Observera

Denna text publicerades första gången den 24 juni, 2011. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Tidigare har vi skrivit en del om katastrofen i Japan. Även om nyhetsmedier har tystnat om detta så är läget fortfarande mycket svårt för väldigt många människor. En samarbetsgrupp från olika kyrkor har redan ett flertal gånger organiserat hjälpresor till de värst drabbade områdena. I slutet av maj var en grupp på 10 personer från vår systerkyrka NSKK, däribland missionsföreståndare Kawaguchi, med på en sådan resa där man bland annat tar med olika förnödenheter. Pastor Kawaguchi skriver om detta på engelska i sin blogg, där det även finns ett antal bilder från resan:

http://blog.goo.ne.jp/missioncovenantofjapan/e/8e9d7f4e8a11ef2e109275a4a86e146f

Genom vår förbön och vår insamling för Japan som fortfarande pågår är vi också en del i detta arbete!

 

Gerard Willemsen
regionsekreterare för Asien och Europa