Inbjudan till gruppresa till baptisternas Världsallians (BWA) kongress i Rio de Janeiro Juli 2020

 

Equmeniakyrkan är medlemmar i Baptisternas Världsallians (BWA) som vart femte år arrangerar en världskongress. Nästa år – 2020 – kommer kongressen hållas i Rio de Janeiro 22-26 juli. Detta är ett bra tillfälle att lära känna BWA med sina cirka 160 medlemssamfund och drygt 100 miljoner medlemmar och betjänade utöver världen.

Programmet innehåller information om vad Gud gör genom BWA runt om i världen, inspirerande seminarier och gudstjänster, mycket musik från olika delar av världen och inte minst exempel på Brasiliens rika kulturliv och möte med många intressanta människor.

Norska Baptisterna anordnar en gruppresa som vi från Sverige får haka på. Läs mer om detta i den bifogade broschyren. Där finns det olika alternativ – dels en resa med program och besök på olika platser före och efter kongressen och dels enbart resa till kongressen. Det som är nytt i år är att det parallellt med den ordinarie kongressen även anordnas en ungdomskongress som vi också är inbjudna till.

Infobrosjyre_Together 2020_September 2019.pdf

2020-Congress-Schedule-19-06.pdf