Inspirationshelg om hållbarhet på Kuvarp – framflyttad

Händer som kramar en växt.

Inspirationshelgen är framflyttad till 25-27 september. Håll dig uppdaterad på följande länk för mer information: http://www.fjallstugan.se/hallbarhet/

Andreasförsamlingen i Jönköping inbjuder helgen den 25-27 september till en inspirationshelg om hållbarhet dit du är varmt välkommen. ”Vår förhoppning med helgen är att det ska komma deltagare från olika församlingar och att vi ska kunna inspireras och få draghjälp av varandra” hälsar en av de ansvariga.

Tillsammans vill man hjälpas åt att bringa klarhet i klimatutmaningarna och reda ut vad som är hållbart. Målet är att väcka intresse för att leva hållbart och att utmana till konkreta förändringar både i församlingens arbete och på det personliga planet. Medverkar gör bland annat Patrik Sundberg har ett stort personligt engagemang för hållbarhetsfrågor och var med och utformade klimat- och hållbarhetsprogrammet till Equmeniakyrkans kyrkokonferens 2019

Mycket mer information, grafiskt material och anmälan finns på: http://www.fjallstugan.se/hallbarhet/

Ta chansen att vara med på denna viktiga helg som arrangeras av Andreasförsamlingen i samarbete med Gruppsamlingsgården Kuvarp, Grön Kyrka och Bilda.