Inspirerande och utmanande dagar i London kring Alpha.

Observera

Denna text publicerades första gången den 27 november, 2014. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

21-22 november var 37 svenskar, och 25 av dem från Region Väst i Equmenia & Equmeniakyrkan på plats i kyrkan Holy Trinity Brompton i centrala London för att vara med på två dagar som handlade om hur och varför man skall jobba med Alphakurser i sina församlingar. Vi fick både lyssna till duktiga talare och samtala själva kring detta, och musiker och lovsångsledare från Worship Central, en lovsångsrörelse som finns över hela världen, var med och ledde oss i lovsång och tillbedjan.

Nicky Gumbel, en av Alphas stora initiativtagare var med och talade på inledningssamlingen på fredagen, och på lördagen var det folk som är engagerade på olika sätt i Alpha i Holy Trinity Brompton som medverkade. Vi fick höra att i England är snittåldern på en Alphadeltagare 26 år, och just nu deltar ungefär 1000 personer i Alphakursen som Holy Trinity Brompton arrangerar. Och de flesta som går Alpha där är det vi skulle kalla sekulariserade London-bor. Detta innebär att Alpha verkligen är det stora evangelisationsredskapet i församlingen där.
Alpha finns i 70 länder, och cirka 24 miljoner människor har deltagit i Alpha så länge som det funnits.

Den mest inspirerande samlingen var när det var cirka 15 olika vittnesbörd om vad Alpha fått betyda för människor. Och detta var fantastiskt att höra, för då märkte man att Alpha kan nå människor från alla möjliga sammanhang. Det var allt från paret i 45årsåldern som var lyckliga och hade ett fantastiskt liv, till den missbrukande killen i 20årsåldern som bodde på gatan, till livvakten som reste över jorden för Secret Service, alla hade de gått Alpha och genom det fått finna en tro på Jesus och en församlingstillhörighet. Detta betydde mycket för oss alla att höra, för det säger något om att Alpha kan få betyda mycket för församlingar i alla olika delar av Sverige och världen.

På lördagseftermiddagen var det tid för samtal i smågrupper, och då skulle man drömma om vilka möjligheter vi kunde se för Alpha i Sverige och genom de församlingar vi tillhörde. Det var idéer kring Alpha i fängelse, för pensionärer på RPG-samlingar, för studenter och ungdomar på caféer, för föräldralediga, i musikersammanhang, och många saker där till. Och vi som var med på dessa dagarna vill verkligen uppmuntra dig och er till att se möjligheter! Satsa rejält, för Alpha kan få bli den stora skillnaden för människor i er närhet!

Vad som också var väldigt uppmuntrande och härligt att höra var att alla som medverkade sa ”vi bryr oss egentligen inte om Alpha, utan vi bryr oss om att människor skall få lära känna Jesus”. Och i deras sammanhang märkte de att Alpha fungerade bra för detta, men om man skulle ha ett koncept eller en tanke som på annat sätt hjälper människor till tro, då skall man satsa på det.

Och det vill vi uppmuntra till, hjälp människor komma till tro på Jesus, och använd Alpha om det passar just ditt sammanhang!
/John Eidering