Inte i eller av mig själv men med Guds hjälp

Helgen har gått. En helg som för fler och fler verkar växa i betydelse. Alla Helgons dag, alla själars dag och såklart numer också Halloween. Helgen har för mig och många andra betytt en promenad till kyrkogården, eftertanke och saknad. Det är naturligt för oss att i allhelgonatid tänka på de döda, på vad de betytt, vad de har gjort och vad de har banat väg för. Läs kyrkoledare Lasse Svensson blogginlägg om Allahelgons dag och vikten av att likna Jesus.

Observera

Denna text publicerades första gången den 7 november, 2014. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

skogskyrko

Helgen har gått. En helg som för fler och fler verkar växa i betydelse. Alla Helgons dag, alla själars dag och såklart numer också Halloween. Helgen har för mig och många andra betytt en promenad till kyrkogården, eftertanke och saknad. Det är naturligt för oss att i allhelgonatid tänka på de döda, på vad de betytt, vad de har gjort och vad de har banat väg för.

Läs kyrkoledare Lasse Svensson blogginlägg här