Kyrkornas globala vecka 2017

Mellan den 19-26 november är det dags igen för Kyrkornas globala vecka. I år vill vi introducera de 17 globala målen och fokusera på hur vi kan nå en Hållbar värld för alla.

Observera

Denna text publicerades första gången den 7 juni, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Mellan den 19-26 november är det dags igen för Kyrkornas globala vecka. I år vill vi introducera de 17 globala målen och fokusera på hur vi kan nå en Hållbar värld för alla. Världens länder har kommit överens om 17 ambitiösa mål som fram till år 2030 ska hjälpa oss att avskaffa extrem fattigdom, minska ojämlikhet och ojämställdhet och lösa klimatkrisen. De kallas för Agenda 2030 eller Globala målen för hållbar utveckling. Dessa mål berör oss alla och vi kan alla göra något!

Frågan till dig är hur du och ditt sammanhang kan bidra till att målen uppfylls.

Planera redan nu in detta i er församling och läs mer här.