Markusevangeliet för alla

en bok av Tom Wright som passar att läsa en stund varje dag.

Observera

Denna text publicerades första gången den 1 februari, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

”Första gången som någon offentligt ställde sig upp för att berätta om Jesus stod det klart: Detta budskap är ämnat för alla.”

Så inleds Tom Wrights koncisa och inspirerande för alla-serie. Upplägget är lika enkelt som självklart: först ett kort stycke ur Bibel 2000, sedan en lättfattlig förklaring av textens innebörd – där och då och idag. Detta gör böckerna särskilt lämpliga för enskild daglig läsning, gemensamma bibelstudier, andakt och predikoförberedelse.

Markusevangeliet för alla finns att köpa här.