Mat och fika

I Gavlerinken kommer man att kunna äta både lunch och middag.

Önskar man äta här är det viktigt att man fyller i det när man anmäler sig till konferensen så att de kan beräkna hur mycket mat som ska lagas. Detta gäller även om man önskar fika, fikat kommer dock att serveras i Gavlehovshallen vid utställarna, där gudstjänster och förhandlingar hålls.

Meny – Gavlerinken

Torsdag
Lunch – Kycklingschnitzel, rostad vitlökspotatis, pepparsky, bearnaisesås
Middag – Mozzarella och spenatlasagne

Fredag
Lunch – Vegetarisk moussaka med basilikacrème
Middag – Fisk och skaldjursgryta med färska grönsaker och potatispuré

Lördag
Lunch – Hemmalagade Wallenbergare med klassiska tillbehör
Middag – Vegetarisk indisk currygryta med cous cous

Tider

Lunch serveras mellan 11.30 – 13.30. Fika serveras 10.00 – 11.00 och 14.30 – 15.30 med undantag för fikat på torsdag morgon som serveras 9.00 – 10.00. Fikat består av kaffe/te och kaka eller frukt. Middagen serveras 16.30 – 18.30.

I Gavlehovshallen finns det också ett mindre café som kommer att hålla öppet 9-19 alla dagar.

Café Hovets Meny

Då dessa arenor ligger i Gavlehovs arenaby, något utanför centrala Gävle finns det inte tillgång till restauranger och caféer på promenadavstånd.