Nationellt seminarium om trafficking

Ett nationellt seminarium om trafficking ska hållas i Stockholm på torsdag 13 oktober. Equmeniakyrkan har genom Centrumkyrkan i Kungsör arbetat under lång tid med dessa frågor i Sverige och tillsammans med våra europeiska samarbetskyrkor.

Observera

Denna text publicerades första gången den 10 oktober, 2016. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Välkommen till ett seminarium om trafficking som handlar om hur vi kan bekämpa denna form av modernt slaveri. På torsdag anordnas detta seminarium av Svenska OSSE-nätverket. Equmeniakyrkan medverkar med vad vi gjort och gör i Sverige och i Europa där Sven-Gunnar Lidén och Else-Marie Karlsson berättar. FN:s högste chef mot Trafficking, Ilias Chatiz, kommer också medverka och Svante Sunesson, ansvarig på Utrikesdepartementet.
Plats och tid: ABF-huset Sveavägen 41, Stockholm torsdag 13 oktober klockan 18:00-20:00

Läs mer