Nu byggs det nytt och jordbävningssäkert i Nepal

Observera

Denna text publicerades första gången den 13 oktober, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

20151004_111451

Familjen Acharya blir den första familjen vi bygger för.

Familjen Acharya har vi lärt känna genom våra tidigare projekt i Nepal. Vår relation till familjen går tillbaka till 2010 då vi etablerade ett turistprojekt av typen ”Bo på lantgård” i deras by. En svensk familj som bott på lantgården i byn ville efter jordbävningen skänka pengar till familjen de bott hos.

Acharya bor i ett av de områden som blev hårt drabbade av jordbävningen.  Med hårt drabbad menar vi där mer än häften av husen är raserade eller obrukbara. Det enda dugliga hus familjen hade att tillgå  var ett kooperativt hönshus, där man fick göra sig av med alla hönsen och fem familjer flyttade in.

hönshus

 

Hönshuset där numera fem familjer bor.

Yam pappan i familjen skrev till oss om deras förtvivlade situation. Han insåg att det måste bli ett jordbävningssäkert hus, men i hans ekonomiska situation en omöjlighet. Samtidigt hade vi kommit i kontakt med en byggnadsteknik som bygger på att man med lokala material och lokal arbetskraft, utan elektricitet kan bygga jordbävningssäkert.

Vi presenterade den här tekniken och Yam var  intresserad.  Kunde detta vara lösningen på hans behov?

5 bricks demo pic

Vi tror på den här tekniken. Den är beprövad. Nu när behoven är stora har den potential att verkligen göra nytta. Svårigheten som vi såg var att det inte fanns någon som gjort detta i den småskalighet som krävdes för att kunna implementera tekniken på nepalesiska landsbygden.

Vi tänkte; i form av ett välgörenhetsprojekt skulle vi kunna hjälpa några familjer, som genom eget arbete, ihop med utbildad personal, själva kunde bygga sin hus. De höga initialkostnaderna skulle insamlade medel kunna överbrygga.

Förhoppningen är att byggtekniken kan leva vidare på egen hand. Och fler hus kommer till utan vår inblandning inom en snar framtid så folk kan få säkrare hus i framtiden än de som nu blivit förstörda.

Cracks in house

Per Zetterberg och Ulf Cantoni

gnm Otto Ernvik