Översvämningar i Indien

I augusti har det blivit svåra översvämningar i de indiska delstater Gujarat, Himachal Pradesh och Bihar. Vår samarbetskyrka Hindustani Covenant Church är på plats och ger nödhjälp till en del av de drabbade.

Observera

Denna text publicerades första gången den 21 augusti, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

I augusti har det blivit svåra översvämningar i de indiska delstater Gujarat, Himachal Pradesh och Bihar. Vår samarbetskyrka Hindustani Covenant Church är på plats och ger nödhjälp till en del av de drabbade. De har en gedigen erfarenhet av denna typen av katastrofinsatser. Även från Equmeniakyrkans sida skickar vi ett bidrag till denna insats. Be gärna för de drabbade och för HCC:s personal på plats.

HCC delar ut nödhjälp till drabbade