Fem pastorer och en diakon ordinerades till tjänst i region Väst

Av de 23 pastorer och diakoner som den 16 maj ordinerades på avslutningsgudstjänsten i Equmeniakyrkan kyrkokonferens i Göteborg är det sex som har tjänster i olika församlingar i region Väst.

Observera

Denna text publicerades första gången den 28 maj, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

ordinerade

Av de 23 pastorer och diakoner som den 16 maj ordinerades på avslutningsgudstjänsten i Equmeniakyrkan kyrkokonferens i Göteborg är det sex som har tjänster i olika församlingar i region Väst. Det är Johnny Brorson, pastor, Equmeniakyrkan i Alingsås, Signe Malmsten, pastor, Vänersborgs Missionsförsamling, Arne Josefsson, pastor, Equmeniakyrkan i Mariestad, Tove Lilled, pastor, Bergums Missionsförsamling, Kelly Reid, diakon, Equmeniakyrkan i Falköping och Samuel Östersjö, pastor, Lidköpings Missionsförssamling.

Vi gläds över att ni finns som medarbetare i vår region och önskar er Guds rika välsignelse i era tjänster!

Tomas Hammar