SKR skriver till kristna rådet på Sri Lanka

Sveriges kristna råd (SKR) skriver idag ett brev till det kristna rådet på Sri Lanka efter terrorattackerna på påskdagens morgon mot flera kyrkor på ön. Brevet är undertecknat av SKR:s nuvarande ordförande, ärkebiskop Benjamin Atas, Syrisk ortodoxa kyrkan och generalsekreterare Karin Wiborn. Redan på påskdagens morgon gick SKR ut med en bön på sociala medier som blivit mycket uppmärksammad.

Sveriges kristna råd (SKR) skriver idag ett brev till det kristna rådet på Sri Lanka efter terrorattackerna på påskdagens morgon mot flera kyrkor på ön. Brevet är undertecknat av SKR:s nuvarande ordförande, ärkebiskop Benjamin Atas, Syrisk ortodoxa kyrkan och generalsekreterare Karin Wiborn. Redan på påskdagens morgon gick SKR ut med en bön på sociala medier som blivit mycket uppmärksammad.

Läs brevet på Sveriges Kristna Råds webbplats