Smaka och se

Se och smaka Herrens godhet, lycklig den som flyr till honom!

Ps 34:9

Psaltaren är tempelgudstjänstens bibelbok. Genom den får vi en närhet till Gamla förbundets gudstjänstliv som vi inte möter på så många andra ställen i Bibeln.

När man firar gudstjänst inför Guds ansikte tar vi in Guds närvaro på alla sätt, bland annat med våra sensoriska sinnen, bland annat de fem klassiska: syn, hörsel, lukt, smak och känsel.

Gud är skapelsens Gud och ett sätt som Gud kommunicerar med oss är genom den materiella världen som vi upplever med våra sinnen. Jag tänker på det Paulus säger i Apostlagärningarnas fjortonde kapitel där han talar om de vittnesbörd Gud ger om sin existens genom allt gott som hen gör: Från himlen har han gett er regn och skördetider, han har mättat er och fyllt era hjärtan med glädje (v. 17).

Vi kan ta in Gud med våra sinnen. Guds godhet, kärlek och nåd kan ses, höras, kännas, smakas och luktas. För det är som vi läser hos profeten Jesaja: Hela jorden är full av Guds härlighet (6:3).

Enligt biblisk gudstro är det gott att finnas till. Existensen i sig är en välsignelse. Skapelsen är ett utflöde av Guds kärlek. Vi är tacksamma för att Gud har gett oss livet. Detta är kristen skapelsetro och ett annat sätt att uttrycka det vi säger är den kristna trosbekännelsens första trosartikeln, tron på Gud som skapare.

I en av de kristna trosbekännelserna, den Nicaenska, som är den av de kristna trosbekännelserna som har mest spridning, uttrycks det så här: ”Jag tror på en enda Gud, allsmäktig Fader, skapare av himmel och jord, av allt, både synligt och osynligt.” Det nu gångna året, 2025, firade vi den trosbekännelsen 1 700-årsjubileum.

Att vi är tacksamma för skapelsen och för livet betyder inte att kristen tro inte känner till tillvarons svårigheter och tragedier. Detta blir tydligt om man läser hela den 34:e psalmen i Psaltaren. Där talas det tydligt om den nöd och ondska som drabbar alla, även de rättfärdiga.

Men psalmen slutar i en bekännelse av tron på att Gud inte bara är skapelsens Gud utan också frälsningens. Här i ligger kärnan i kristen tro: den Gud som har skapat världen och gett oss livet vill också befria oss ifrån det onda. Frälsningen är skapelsens förlängning.

En gång når skapelsens sin fulländning. Då är vi hemma i glädjen och kärleken i levande och treenig Gud.

Arne Fritzson

Arne Fritzson

Teologisk sekreterare

0739-86 16 71

arne.fritzson@equmeniakyrkan.se