Tacksamhet och förväntan

Lasse Svensson, kyrkoledare har varit på fyra ”regionala överlämningar”. Här berättar han om sin känsla av tacksamhet och glädje när han åker ifrån samlingen.

Observera

Denna text publicerades första gången den 1 oktober, 2013. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

lasse-sSitter nu på ett tåg på väg från Hässleholm där jag varit på regional överlämning. Idén föddes i våras i region Väst. Den enkla tanken är att de tidigare distriktens förtroendevalda och någon mån personal får möta de som gått in i nya roller och som nu också tar vid (dvs regional kyrkoledare, en nationell kyrkoledare och en del personal) för att gå igenom och samtala om det man gjort och se var det i alla fall initialt landar i den nya regionala strukturen.

Fortsätt och läs Lasse Svenssons blogginlägg »