Glimtar från regionen: Vi gör det i tur och ordning

Observera

Denna text publicerades första gången den 9 april, 2014. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

I lördags stod jag på en kontroll på vår spårning www.tunnelbanejakten.se . Under dagen passerade olika patruller för att göra uppgiften som jag hade vid min kontroll. Många patruller var fokuserade på tävlingsinslaget, några blev frustrerade när gruppen inte kom  överens, andra överlämnade uppgiften till några få i patrullen att lösa. Så var det en patrull som kom på eftermiddagen. Först väntade de in hela patrullen och när deras uppgift skulle starta så säger en av dem ”vi gör det i tur och ordning, så att alla får vara med.” Uppgiften var på tid, det var tänkt att vara stressigt, kort tid att tänka. Men för den här patrullen så fanns det en tydlig prioritering, ”vi gör det i tur och ordning, så att alla får vara med.” Alla skulle få plats, ingen förmer än någon annan, man gör det tillsammans. I en bråkdel av en sekund kände jag hopp. Hopp om att unga människor inte bara kan beskrivas som själviska, hopp om att vårt barn och ungdomsarbete får vara med och inspirera till ansvar för varandra. Små insatser som tillsammans bygger upp vårt kristna hopp om en ännu bättre framtid.