Barnledarutbildning i Vännäs

Observera

Denna text publicerades första gången den 1 september, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Den 26 september har vi en barnledarutbildning i Vännäs Missionskyrka för alla som är nyfikna på söndagsskolematerialet Skatten.

SKATTEN är ett unikt material för söndagsskolan och andra barngrupper. Det är kreativt, det har en genomtänkt teologi och pedagogik och det tar barnets egen tro på allvar. Planeringen av SKATTEN görs på webben, vilket ger möjligheten att skräddarsy varje samling efter egna behov. Det finns även gott om resurser för dig som är ledare och som vill växa vidare i din ledarroll och i din förståelse av de bibeltexter som materialet är uppbyggt kring. Läs mer på www.skatten.nu.

Läs mer och anmäl dig här.