Inspirationskväll för barnverksamhet 20/10 – Växa i tro

Observera

Denna text publicerades första gången den 8 oktober, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Välkommen till en kväll med inspiration, möten och fika! Den 20 oktober 18.30-20.30 bjuder vi alla som jobbar med barn i våra föreningar och församlingar till en samling med Magnus Sternegård. Magnus presenterar Equmenias utarbetade plan ”växa i tro” och  denna kväll lyfts  arbetet med åldrarna 0-12år fram lite extra. Equmenia har tagit fram denna helhetssyn på hur man kan jobba med  olika åldrar och som kallas för ”Växa i tro”. Utifrån vissa nyckelord såsom: Trygghet, Gemenskap och Identitet  ges exempel på perspektiv och förhållningssätt vi som ledare kan få stöd i.

 

När: 20 oktober klockan 18:30-20:30
Var: Immanuelskyrkan Stockholm
Anmälan: Här anmäler du dig…
Kostnad: 100kr/deltagare, deltagare kommer få faktura utskickad.
Arrangör: Barnstaget i  region Equmenia Stockholm i samverkan med studieförbundet Bilda

Ladda ner affisch här…

 

Välkomna!!