Kyrkokonferensen har antagit en ny Kyrkohandbok

Observera

Denna text publicerades första gången den 31 maj, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Kyrkohistoria har idag skrivits under Kyrkokonferensen i Jönköping.
I enighet antog kyrkokonferensen under dagens förhandlingar Equmeniakyrkans första Kyrkohandbok. Handboken ska vara till hjälp och glädje i gudstjänstfirandet och som också bekräftar och välsignar mångfald.

Med sitt beslut bekräftar kyrkokonferensen att det är kyrkohandboken som ges till alla diakoner och pastorer vid ordination, att det är den som används i utbildningar och att den används i Equmeniakyrkans församlingar när församlingarna behöver.

Handboken kommer nu att tryckas som färdig bok till första advent 2019 samt finnas på gudstjänstwebben med mer utförligt och komplementärt material.

Läs mer om Kyrkohandboken här