Lyssna till våra blivande pastorer och diakoner

Observera

Denna text publicerades första gången den 11 februari, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Den 10 mars 2019 är det bön- och offerdag för vår pastors- och diakonutbildning. I samband med insamlingen kommer över 130 församlingar över hela landet få besök av våra studenter, lärare och ledamöter som predikar och berättar om sin kallelse och informerar om våra utbildningar.

Kanske har du själv funderat på att läsa till diakon eller pastor, eller så har du redan bestämt dig, men vill veta mer om hur det är. Då ska du inte missa chansen att träffa oss i någon av de församlingar som vi besöker.

Du hittar mer information och en lista på de inbokade besöken på insamlingens sida.

Till insamlingen