Spänningar och politisk kris i Kongo Brazzaville

När valkommissionen i Kongo Brazzaville meddelat att president Denis Sassou-Ngouesso fått 60% av rösterna, utlyste oppositionen en generalstrejk. Nu skickar Evangeliska Kyrkans ledare ett nödrop till oss om att be för Kongo och Kongos folk.

Observera

Denna text publicerades första gången den 29 mars, 2016. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Valkommissionen i Kongo Brazzaville meddelade i förra veckan att den sittande presidenten Denis Sassou-Ngouesso fått 60% av rösterna. Många anser att valet var riggat och idag, tisdagen den 29 mars har oppositionen utlyst generalstrejk.

Denis Sassou-Ngouesso har suttit vid makten i 30 år. I höstas tvingade han fram en folkomröstning för att ändra grundlagen så att han skulle kunna kandidera för ytterligare mandatperioder. Den 20 mars genomfördes presidentvalet och valkommissionen meddelade i förra veckan att han fått 60 procent av rösterna.

Presidentens motkandidater och många i det internationella samfundet betraktar valet som riggat och att resultatet inte speglar de verkliga röstsiffrorna. Oppositionen har anmält valfusk till konstitutionsdomstolen som ska fatta beslut den 6 eller 7 april.

I samband med valet och under veckan efter stängdes all telefon- och internettrafik ned. Igår skickade Evangeliska Kyrkans ledare ett nödrop till oss i Equmeniakyrkan om att be för Kongo och Kongos folk om fred och att det som nu händer i landet inte ska få så allvarliga konsekvenser att det leder till krig och blodsutgjutelse.

Vår missionär Maria Lorentzon hade planerat att resa till Sverige i slutet av april men tidigarelägger nu sin hemresa. Mamy Raharimanantsoa som är vår missionär i Kongo Brazzaville där han bor med sin fru Ruth rapporterar att de mår bra men att de håller sig hemma idag och avvaktar vad som skall hända.

Låt oss ta till oss vår samarbetskyrkas rop på bön för landet, kyrkan, folket och även för våra missionärer.

Christer Daelander
samordnare för Afrika

Läs mer