Verktygslåda i klimatnödläge 

Nu har vi äran att presentera Verktygslådan i klimatnödläget. Det är plattformen där vi samlar initiativ, insatser, verksamheter och material som kan hjälpa församlingen och kyrkan att ställa om till hållbara vanor och forma en skapelsevänlig tillvaro. Det handlar om sätt att spara energi, hur man anlägger en äng, tips på böner och metoder att öka delandet i församlingen.  

Vi bygger Verktygslådan tillsammans, precis som att vi ställer om till en hållbar tillvaro tillsammans. Därför finns funktionen att vem som helst kan skicka in sina tips på verktyg. På så sätt kan församlingar få bli till välsignelse för varandra när idéer, visioner och inspirationer får multipliceras och spridas överallt i vår kyrka. Just nu finns det ett 20-tal verktyg i verktygslådan men vi tror och hoppas att det antal snabbt kan bli många fler. Upptäck Verktygslådan och bidra med dina idéer idag!