Inköpsförening av lokalproducerade produkter
En viktig insats vi kan göra för en hållbar värld är att stötta matproducenter som finns i vårt lokalsamhälle. Men det kan ta en del tid och resurser att själva handla från producenter. Ett sätt att underlätta det är att skapa en inköpsförening!
En inköpsförening handlar om att en grupp gemensamt köper in produkter från lokala producenter. Det är ett sätt som underlättar för fler att stärka mindre matproducenter, stärka lokalsamhällets reseliens, ser till att fler får tag på produkter av hög kvalité och gynnar den biologiska mångfalden i vår närhet. Det är också ett jättebra sätt för att stärka relationerna i vårt lokalsamhälle och mellan varandra.
Så här går det till
Bilda en förening som kan ha en egen ekonomi. Det blir mer transparent och en sundare ansvarsfördelning än att det är någon privatperson som har hand om ekonomin. Ni kan också undersöka om det går att skapa en grupp inom församlingen.
Ta reda på vilka produkter som ni vill köpa in till er lokalförening.
Kom överens om hur ni organiserar fördelningen av produkterna. Kommer de till kyrkan eller till någon av medlemmarna eller har någon ansvar att åka och hämta? Hur fördelar ni produkterna mellan er? Vill ni ses och äta middag när ni får tag på produkterna?
Ta kontakt med lokala producenter. Använd era nätverk, sök på gårdsbutiker i er närhet, kolla vilka REKO-ringar som finns i er närhet för att se vilka producenter som kommer dit.
Kom överens med producenten hur hen vill ha betalt och hur ni ska få tag på produkterna. Vissa vill ha betalt innan säsongen börjar medan andra tar betalt allt eftersom, vissa levererar medan andra vill att man kommer och hämtar. Kom överens i föreningen hur ni vill göra.
Börja köp in och fördela produkter!
Reflektera tillsammans
- Vad är det mest positiva med att köpa produkter från närheten?
- Vad är mest utmanande med att köpa in i en gemenskap?
- Slänger ni lika mycket mat när ni har köpt råvarorna så här?
Utveckla vidare
Vill ni fundera mer över hur ni konsumerar mat och hur ni kan minska ert svinn? Kolla in verktyget Svinnmiddag genom att klicka här.
Inspirerad av
Centrumkyrkan i Farsta