Vi startar Alphakurser!

En Alpha-grupp

I början av våren 2022 vill vi göra en gemensam satsning runt om i regionen för att få igång Alphakurser tillsammans! Alpha är ett av de skarpaste och mest effektiva redskap vi har idag för att våra kyrkor ska nå människor i vår tid och skapa samtal om tro, och vi vill nu som region slå ett slag för att göra en gemensam satsning. 

Vill du gå en alphakurs?

Det kommer att vara möjligt att gå kursen lokalt i en församling (vilka församlingar som kör kommer att finnas här inom kort) eller gå digitalt via zoom med oss i regionen! 

I kursen ingår en helg då alla kommer mötas fysiskt. Denna bjuder vi in till gemensamt på ett antal olika platser i regionen. På så vis får du även träffa människor från andra kurser vid detta tillfälle.

Vill du gå Alpha online?

Onlinekursen startar torsdag 3 februari. För mer information och anmälan, läs här:
Alpha online med Region Öst 2022

Vill ni köra en alphakurs hos er?

Hör av er till Ida-Maria Brengesjö så snart som möjligt för att anmäla intresse och få mer info. 

Har ni planerat att hålla en alphakurs?

Här finns en affisch som ni kan ladda ner och använda.


Vid frågor, kontakta:
Ida-Maria Brengesjö, evangelist och församlingsutvecklare Region Öst
ida-maria.brengesjo@equmeniakyrkan.se