Högtid – en podcast om kristna högtider

Högtidspodden

En podcast om de kristna helgdagarna. Varför firar vi just idag? Pelle och Elin tar hjälp av Equmeniakyrkans evangelister för att stanna upp vid de röda dagarna i kalendern.

Podden finns där poddar finns, bland annat här nedan och på Spotify. Välj att prenumerera på podcasten i din poddspelare så missar du inte när ett nytt avsnitt dyker upp. Kommande avsnitt släpps skärtorsdagen, långfredagen och på påskdagen.

  • Britta Hermansson pratar om Tacksägelsedagen. Vad är vi tacksamma för? Elin och George träffar Equmeniakyrkans evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • I dagens avsnitt: Liselotte J Andersson pratar om Heliga trefaldighet. Dagen då vi firar treenigheten. Vad är det vi firar egentligen? Elin och Pelle träffar evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • I dagens avsnitt: Lena Bergström pratar om Pingsten. Kyrkans födelsedag och en högtid där Anden står i centrum. Vad är det vi firar egentligen? Elin och Pelle träffar evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • I dagens avsnitt: Britta Hermansson pratar om Kristi himmelsfärd. En högtid som handlar om att Jesus får oss att bli sedda, älskade och utvalda. Vad är det vi firar egentligen? Elin och Pelle träffar evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • I dagens avsnitt: Liselotte J Andersson berättar om böndagen och om hur vi kan hälsa på hos oss själva. Vad är det vi firar egentligen? Elin och Pelle träffar evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • I dagens avsnitt: Marcus Olsson tar med oss till påskdagens uppståndelse. Vad är det vi firar egentligen? Elin och Pelle träffar evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • I dagens avsnitt: Liselotte J Andersson tar med oss till korset och långfredagen. Vad är det vi firar egentligen? Elin och Pelle träffar evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • I dagens avsnitt: Lena Bergström tar med oss till en påskmiddag som igen annan. Vad är det vi firar egentligen? Elin och Pelle träffar evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • I dagens avsnitt: Britta Hermansson tar med oss genom Palmsöndagen. Vad är det vi firar egentligen? Elin och Pelle träffar evangelister och djupdyker i de röda dagarna.
  • Varför firar vi just idag? Pelle och Elin tar hjälp av Equmeniakyrkans evangelister för att stanna upp vid de röda dagarna i kalendern.