Sommarbibelskola: Dela din tro

Bibelskola sundet

Vi lever i ett samhälle där nyfikenheten kring andliga frågor bara växer, samtidigt som intresset för religiösa institutioner och färdiga svar svalnar. Hur pratar vi om tro i detta sammanhang? Hur förmedlar vi budskapet om Jesus när kyrkans språk kan stänga dörrar snarare än öppna dem? Hur förmedlar vi evangeliet som ett glädjebud till människor idag?

Bergaortens Missionsförsamling bjuder in till sommarbibelskola med temat ”Dela din tro”. Bibelskolan hålls i sommarhemmet Sundet, mellan Ljungby och Värnamo, under vecka 27–29.

Medverkar gör bland andra:
Pär Alfredsson
Frida Blomberg
Rune W Dahlén
Johan Einarsson
Gunilla Eliasson
Mia Martinsson
Marcus Olsson
Jan Sköld
Daniel Åkerblad

Här finns affisch för nedladdning:

För mer information och anmälan, gå in på Sommarbibelskola Sundets hemsida.